źródło: sklep.pro-familia.pl |
- zapięcie z przodu między piersiami
- zapięcie w miejscu, gdzie miseczka łączy się z ramiączkiem
- brak zapięcia w elastycznej, ciągnącej się wersji stanika (przypomina krótki, sportowy top)
- zapięcie klasyczne z tyłu, w zwykłym staniku dla mam, które zdecydują się odwijać miseczkę
Stanik powinien mieć trochę zapasu na wkładkę laktacyjną (jednorazową lub wielorazowego użytku wykonaną z tkaniny nadającej się do prania), która ochroni przed przeciekaniem mleka. By mieć pewność, czy mierzony przez nas biustonosz pomieści wkładkę, warto zabrać ją ze sobą do sklepu i włożyć do miseczki przy przymiarce.
Najbardziej optymalnym momentem na zakupy byłby czas po porodzie, gdy laktacja się unormuje, a piersi będą miały stabilny rozmiar. Jednak stanik przyda się już w szpitalu (pojawia się często na szpitalnych listach wyprawkowych) i po urodzeniu dziecka możemy nie mieć głowy na buszowanie po sklepach. Dlatego poleca się dwa rozwiązania - zakup elastycznych topów, które mają szansę bardziej dopasować się do zmieniających się piersi od staników dobranych do chwilowych wymiarów lub zakup biustonosza, w którym kobieta zapina się na ostatnią, najluźniejszą haftkę, co
pozwoli dopasować stanik do zmniejszającego się obwodu pod
biustem.
Na zakupy przed porodem najlepiej wybrać się w 9 miesiącu ciąży i warto poświęcić na to wystarczającą ilość czasu. Trzeba przymierzyć kilka modeli, żeby wybrać
najlepiej dopasowany i najwygodniejszy. Nie wyobrażam sobie zakupu przez Internet (chyba że wcześniej przymierzymy konkretny model, jaki chcemy kupić w sieci) - sama kupiłam 2 staniki, które w zależności od firmy różniły się znacząco rozmiarem i nie zaryzykowałabym nabycia żadnego z nich bez przymiarki.
Dobrze dobrany stanik utrzymuje ciężar nabrzmiałych piersi, ułatwia karmienie, pozwala pozbyć się uczucia ciążących piersi i chroni przed nadwrażliwością piersi na dotyk. Na noc powinnyśmy wybierać miękkie staniki bez fiszbin. Część specjalistów jest zdania, że w celu przygotowania piersi do karmienia warto je systematycznie przewietrzyć - brak stanika pod ubraniem sprzyja hartowaniu brodawek, które ocierają się o materiał.
Mam nadzieję, że te wskazówki okażą się pomocne podczas wyboru optymalnego stanika. W kolejnym wpisie umieszczę spis miejsc, które odwiedziłam w Poznaniu i okolicy i które były zaopatrzone w biustonosze do karmienia.
Czekam na kolejny wpis o miejscach gdzie zakupić w Poznaniu :)
OdpowiedzUsuńWpis o sklepach czeka już w kolejce do dodania:) Pojawi się jako najbliższy:)
OdpowiedzUsuń