czwartek, 30 lipca 2015

Jak przetrwać sezon komarowy z małym dzieckiem? Olejki eteryczne.

Poza opisanymi wcześniej roślinami (tutaj) możemy ratować się olejkami eterycznymi, z których można zmieszać przydatne mikstury. Dzisiaj przedstawię zasady stosowania olejków i garść cennych przepisów.
źródło: oefeminin.pl


Zanim o konkretnych zapachach i przepisach, czuję się w obowiązku napisać, co następuje:

Olejki eteryczne mają silne działanie i nie należy nakładać ich bezpośrednio na skórę bez wcześniejszego rozcieńczenia. Należy używać ich ostrożnie u małych dzieci (poniżej 3 lat) i u kobiet w ciąży, najlepiej po konsultacji z lekarzem. Nie należy stosować olejków regularnie (nie każdego dnia, tylko gdy jest się narażonym na pogryzienie) i należy zmniejszać ilość używaną jednorazowo. Warto zrezygnować z olejków, które w kontakcie ze słońcem działają fotouczulająco, tzn. olejków cytrusowych (w tym cytrynowy i pomarańczowy).


Olejki eteryczne wymieniane jako skuteczne w odstraszaniu komarów (w nawiasach  podano też jakie inne stworzenia odstraszają)
- trawy cytrynowej (muchy i meszki)
- goździkowy
- paczulowy
- eukaliptusowy

- rozmarynowy
- cedrowy (ćmy)
- mięty pieprzowej (gryzonie) 
- geranium
- lawendowy (pajęczaki, gryzonie)
- bazyliowy
- kopru włoskiego
- tymiankowy
- cytrynowy i pomarańczowy


Jak zmieszać domowy środek na komary?
Okazuje się, że na różne rodzaje komarów działają różne olejki eteryczne, dlatego najbezpieczniej będzie użyć mieszanki kilku (2-5) zamiast jednego.
Olejki warto mieszać z tzw. olejem bazowym. Możemy wybrać tu między którymś z trwałych olejów roślinnych (np. słonecznikowy, sojowy, z pestek winogron, jojoba lub ze słodkich migdałów), a olejem Moringa (trudniej dostępny, ale określany jako trwalszy, łatwiej wchłaniający się i wiążący w sobie lotne substancje zapasowe olejków, przez co dłużej utrzymuje się na skórze)

Gdy potrzebne jest tylko trochę odstraszacza, można wymieszać 2 łyżki oleju bazowego i 10-20 kropli mieszanki olejków eterycznych.
Gdy potrzebne jest przygotowanie za jednym zamachem większej ilości, można skorzystać z poniższych proporcji, a po ich połączeniu przechowywać mieszankę w butelce z ciemnego szkła, z dala od słońca, w ciemnym i chłodnym miejscu: 100 ml oleju bazowego i 5-10 ml (50-100 kropli) mieszanki olejków eterycznych.

Przygotowanie i stosowanie: Po zmieszaniu olejków eterycznych z bazowym nakładać na skórę w miejscach narażonych na ukąszenie, omijając okolice oczu. Warto aplikować ponownie co 1-2 godziny.



    Zamiast olejków?
    Alternatywnym przepisem, z być może dla niektórych łatwiej osiągalnych produktów będzie poniższa mieszanka: 200 ml octu (najlepiej nada się jabłkowy) i 2 liście orzecha włoskiego.

    Przygotowanie i stosowanie: Liście umyć, osuszyć i dość drobno posiekać, po czym zalać octem i gotować przez ok. 10 minut. Następnie przecedzić i wystudzić. Nakładać na skórę w miejscach narażonych na ukąszenie, omijając okolice oczu





    Posty dotyczące walki w komarami powstały na podstawie informacji zaczerpniętych ze stron:

    eprzyprawy.blogspot.com
    srokao.pl
    www.poradnikzdrowie.pl

    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz

    Dziękuję za odwiedziny, będzie mi miło, gdy zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.

    Za wszystkie spostrzeżenia i wsparcie - dziękuję :)

    Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...